Whatsapp
HABERLER
Bir Turistin bavulundan çıkanlar şaşırttı


Haber: Ali Kemal Erdem

Alanya’da beş yıldızlı bir otelde yaşanan bir olay insanların otellerdeki haklarının neler olduğunu akıllara getirdi. Otel görevlileri çantalarınızı arayabilir mi? Odanıza isteminiz dışında girilebilir mi ve ne alınırsa hırsızlığa girer? TBF Başkanı Avukat Mehmet Bülent Deniz cevapladı.

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından dün servis edilen Antalya Alanya kaynaklı servis edilen bir haber dün sosyal medyada epey ilgi gördü.

Haberde Alanya'da beş yıldızlı bir otelde tatil yapan Rus turist ailenin

çıkış işlemlerini gerçekleştirdiği sıradaki şüpheli hareketlerinden otel personelinin şüphelendiği belirtildi.

Bunun üzerine otel personelinin ailenin bavullarını kontrol etmeye başladı.

Cep telefonuyla kaydedilen aramada bavulların içinde otele ait çok sayıda şampuan, sabun, bez terlik, kapalı tek porsiyonluk reçel, bal ve lokum gibi ürünler çıktığı belirlendi.

Yine ayrıca turistlerin alkollü içecekleri de pet şişelere doldurduğu görülürken,  otel yönetiminin müşterilerden şikayetçi olmadığı ancak ürünlere el koyduğu kaydedildi. Otel personeli ise bavulların içinden çıkanları cep telefonuyla kaydetti.

“OTEL GÖREVLİLERİ ÇANTALARINIZI ARAYAMAZ”

Buraya kadar her şey ilginç olsa da akıllara takılan bir soru var.. O da otel görevlilerinin bavul araması yapma hakkı var mı?

Sonuçta birçok insan farklı nedenlerle otellerde konaklayabiliyor. Parasını ödenilen odalarda gerek gerek müşterilerin gerekse otel işletmesinin bazı hakları olabiliyor. Bunları neler olduğunu öğrenmek için Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz’e sorduk.

Deniz önce sözü Alanya’daki duruma getirerek sözlerine şöyle başladı:

“Ne otel görevlisi ne de kolluk kuvveti dışındaki özel güvenlik görevlileri kimseyi arayamaz. Binalara, AVM’lere vb. yerlere girişte özel güvenlik personeli tarafından yapılacak kontroller sadece X-Ray cihazı veya el dedektörü ile yapılabilir. Kişinin üstünü elle arayamayacağı gibi çantası veya kişisel eşyalarını el ile kontrol edemez. Şüpheli durumda kişiden çantasını açmasını isteyebilir ve göz ile kontrol edebilir. Bu durum otelde konaklayan kişiler bakımından da geçerlidir.”

ŞÜPHELENİRSE ARAMA İÇİN KOLLUK GÜÇLERİNİ ÇAĞIRMAK ZORUNDA

Peki hırsızlık şüphesi varsa…Deniz buna dair de “Otelde konaklayan kişinin otele ait olan eşyaları çaldığına ilişkin şüphe varsa, otel yönetimi sadece kişinin bavulunu, çantasını açmasını isteyebilir ve göz ile kontrol edebilir. Hakkında şüphe oluşan kişinin çantasını, bavulunu açmaması veya açtıktan sonra otele ait eşyaları aldığı görülüyorsa, bu durumda otel yönetimi kolluk kuvvetine durumu ihbar ederek, kolluk kuvvetlerinin olaya müdahil olmasını istemek durumundadır” dedi.

OTELDEN NE ALINIRSA HIRSIZLIK SAYILIR?

Deniz, bir noktaya daha dikkat çekerek, otelde konaklayan kişinin otele ait olan hangi eşyaları almasının hırsızlık olacağının önemli olduğunu belirterek, “Konaklayan kişinin kişisel kullanımı için odada bulunan şampuan, sabun, ayakkabı temizleyici ve odaya ikram olarak bırakılan kahve, su gibi ürünlerin alınması hırsızlık olarak nitelendirilmeyecektir. Ancak bedeli ödenmeyen içecek, açık büfe yemeklerdeki gıdaların, yemek yenilen salon dışına çıkarılarak alınması kötü niyetli bir girişim olarak değerlendirilmelidir” dedi.

OTEL İZİN VERİRSE MİSAFİR ÇAĞIRABİLİRSİNİZ

Otellerde sık sık tartışma konusu olan dışarıdan misafir getirme konusuna gelince…

Deniz, otelde konaklama hizmetinin konaklayan kişinin konforu, standart yaşamının sağlanması gibi bir vaadi içerdiğini belirterek, “Bu nedenle otel yönetiminin bilgisi dahilinde kişinin odasında misafir kabul etmesi, görüşmelerini yapması mümkündür. Ancak konaklayan kişinin otel yönetimine haber vermeden ve bedelini ödemeden odasında bir başkası kişiyi misafir ederek konaklamasını sağlaması mümkün değildir” diye konuştu.

Kişilerin parasını ödedikleri süre içerisinde odaları kişisel alanları kabul ediliyor.

İSTEMEDİĞİNİZİ BEYAN ETMEDİKÇE TEMİZLİK İÇİN ODANIZA GİREBİLİRLER

Deniz, burada bir ayrıntıya dikkat çekerek, “Otelde konaklayan kişinin aksini belirtmediği; yani yönetime sözlü olarak haber vermediği veya kapıya rahatsız edilmeme isteğini belirten uyarıyı koymaması durumunda, günlük rutin temizlik ve yaşam malzemelerinin yenilenmesi için konaklayan kişinin rızasının alınmasına gerek yoktur” dedi.

İSTEMEDİĞİNİZİ SÖYLERSENİZ ODANIZA GİREMEZLER

“Peki bunun dışında kişinin rızası dışında odasına girebilir mi?” sorusuna Deniz, “Odasına giremez ancak terk etmesini isteyebilir, içeri girmek kişisel alana tecavüz olacağı için konaklayan kişiye hizmet vermeyi durdurup odayı terk etmesini isteyebilir” diyerek sözlerini bitirdi.

https://m.patronlardunyasi.com/haber/rus-turistlerin-bavulundan-cikanlar-sasirtti/297156
 
EKLENME TARİHİ 20 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close