Whatsapp
HABERLER
TBF vergi aflarına dikkat çekti

Sadece yatlardaki muafiyet 967 milyon avro

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz Gündemdeki vergi paketi ile ilgili açıklama yaptı. Deniz, TBF Adil Vergi-Adil Yaşam Çalışma Grubu’nun hazırlayacağı politika belgesini yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

Gündemdeki vergi paketi ile ilgili açıklama yapan Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, vergide adalet ve etkinliği sağlamaya yönelik olarak yapılan düzenleme hazırlıklarının, gecikmiş olmakla birlikte yerinde bir girişim belirtti. Deniz, sürece katkı yapmak için TBF Adil Vergi-Adil Yaşam Çalışma Grubu’nun hazırlayacağı politika belgesini yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

 

TBF’nin; gelir dağılımı adaletindeki derin uçurumun ve halkın büyük çoğunluğunun yoksulluk sınırı altında bir gelirle yaşamaya çalışmasının temelinde, mevcut vergi mimarisinin olduğu görüşünü paylaştığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Vergi, devletin Anayasal görevlerini yerine getirebileceği en önemli kaynaktır. Etkin vergi yaklaşımı; verginin toplumun her kesimi tarafından yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk olduğu, ödenecek verginin topluma adaletli bir şekilde hizmet olarak geri döneceğine ilişkin toplumsal algının sağlanması ile olanaklıdır.

 

VERGİ ÖDEMEDE OLUMSUZ ALGI

“Ülkemizdeki 'vergi' ve 'vergi ödemeye' ilişkin olumsuz bir algının temelinde, verginin adil olmadığı, toplanan vergilerin yerinde kullanılmadığı, toplumun bir kesimi için vergi yükümlülüğünün yok sayıldığı, vergi aflarıyla vergi ödeyenin cezalandırıldığına ilişkin yaşanan örneklikler yer almaktadır.”

Vergi muafiyetleriyle ilgili 2017 yılından itibaren yat ithalatından alınan ÖTV’nin sıfır olduğu örneği verilen açıklama, şöyle devam etti:

 

“2017 yılından ülkemizdeki yat sayısı 60 bin civarındadır. İyimser yaklaşımla; 2024 yılında yat sayısının 122 bin olduğu, artan yat sayısının yüzde 65’inin ithal edildiği ve bir yatın fiyatının ortalama olarak 300 bin avro olduğu varsayıldığında, yedi yıl boyunca yat ithalatından alınmayan verginin toplam 967 milyon 200 bin avro olduğu, bunun TL karşılığının 30 milyar 950 milyon TL’ye karşılık geldiği görülmektedir.

 

“Sadece lüks yat ithalatı gibi tek bir kalemden yedi yıl boyunca alınmayan vergi ile nasıl bir kaynak sağlanacağı, tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır.

 

“Öte yandan toplanan vergilerin en büyük kaleminin tüketimden alınan dolaylı vergiler olduğu ve bu vergiyi verenin de tüketiciler olduğu, bu nedenle ekonomi yönetiminin, vergi konusundaki çalışmaları aktarmak ve görüşleri edinmek amacıyla sadece iş dünyası ile yetinmeyerek, halkın ve tüketicinin temsilcileriyle de bir araya gelmeleri gerektiğini önemle anımsatıyoruz.’’

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/haber/vergi-nedir-yat-ithalatindan-vergi-alinmiyor-mu-yat-ithalatindan-neden-vergi-alinmiyor-gelir-dagiliminda-adalet-nasil-saglanir-479209

 
EKLENME TARİHİ 06 Temmuz 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close