Whatsapp
HABERLER
Tüketici Birliği Federasyonu - Tehlikenin farkında mısınız?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “tüketicinin banka borçları alarm seviyesini geçti” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili açıklaması...ürkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yayınlanan 2024 Şubat dönemi verilerine göre, tüketiciler 58 milyar lira tutarındaki kredi kartı ve bireysel kredi kart borçlarını ödeyememişlerdir.

''Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 67 oranında bir artışa işaret etmektedir.

Öte yandan kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödeyemeyerek, yasal takibe düşen tüketici sayısında da beklenen yükseliş kendini göstermiş bulunmaktadır. 2024 Şubat ayında, yani sadece bir aylık dönemde, 179.803 tüketici banka borçlarını ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş bulunmaktadır.

Yine 2023 yılının ilk iki ayında yasal takibe uğrayan tüketici sayısı 215 bin iken, bu yılın ilk iki ayında bu rakam yüzde 55 oranında artarak 334 bin kişiye ulaşmıştır.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından önceki aylarda yapılan çalışmalar ile tüketicilerin bankalara olan borçlarını ödemekte zorlandıkları, borcu borçla çevirmeye çalıştıkları, ekonomide yaşanan olumsuzluklar, TCMB tarafından politika faizlerinin sürekli olarak artırılması nedeniyle banka borçlarının, yeniden borçlanarak döndürülmesi olanağının da azaldığı dile getirilmiş ve milyonlarca insanımızı etkileyecek olan derin borç krizinin önüne geçilmesi için iktidara çağrıda bulunulmuştur.

 Tüketici Birliği Federasyonu tarafından dile getirilen endişe maalesef gerçekleşmeye ve yüzbinlerce ailenin kapısına icra tebligatlar gönderilmeye başlanmıştır. İçinde bulunulan koşullar dikkate alındığında, banka borçlarını ödeyemeyerek yasal takibe uğrayacak olan tüketici sayısının çok yakın zamanda milyonlara ulaşacağı açıktır.

Milyonlarca insanın kapısına icra memurlarının geleceği ve ülke nüfusunun azımsanmayacak bir kısmının ekonomi dışına itileceği bir ortam, toplumsal barış ve huzuru tehdit eder nitelikte olacaktır.

Bu nedenle ekonomi yönetiminin bu konuda derhal;

-90 gün olan yasal takip süresinin, pandemi döneminde olduğu gibi 180 güne çıkarılması,

-Daha önceki yıllarda uygulandığı gibi ödenememiş veya asgari tutarları ödenen kredi kart ve bireysel kredi borçlarının çok düşük faizle ve uzun vadeli yapılandırılması olanağını getiren yasal düzenlemeyi gerçekleştirmesi kaçınılmazdır.

Bu konuda önlem alınmadan geçirilen her gün yaşanmakta olan krizi derinleştirecektir.

Kaynak: https://www.tuketicipostasi.com/tuketici-birligi-federasyonu-tehlikenin-farkinda-misiniz/8259/

 

 
EKLENME TARİHİ 28 Nisan 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close