Whatsapp
eetikett Ekim Sayısı: dürüst gıda

Küresel iklim değişikliğinin yanı sıra yanlış tarım ve sulama politikalarının etkisiyle, son 20 yılda ülkemizdeki 320 gölün yüzde 60'ı küçüldü ya da tamamen yok oldu. Marmara Gölü de

bu kayıplardan sadece bir tanesi. Türkiye genelinde bulunan 421 kuş türünden 101'ine ev sahipliği yapan Marmara Gölü, artık göl değil tarım için kullanılan çorak bir arazi.

Peki, barajlarda durum ne? 18 Ekim Çarşamba günü İSKİ, Mega Kent İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranını, son 9 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 21,01 olarak açıkladı. Bu oranlar, Türkiye’deki su kaynaklarının alarm seviyesinde olduğunu ve bir an önce su kullanımında tasarrufa gidilmesi gerektiğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Günü’nün 2023 yılı temasını, “Su Hayattır, Su Gıdadır, Kimseyi Geride Bırakmayın” olarak belirledi. Belirlenen tema, gezegenin su kaynaklarının giderek azalmasına ve bunun özellikle su ekosistemlerinden geçimini sağlayan insanlar üzerinde oluşturduğu baskıya dikkat çekiyor.

eetikett Dergisi’nin bu ayki temasında, birbirinden değerli gazeteci ve yazar dostlarımız, Dünya Gıda Günü kapsamında; açlık, yoksulluk, gıda güvenliği ve dünyadaki tatlı su kaynaklarının üzerindeki baskıyı kaleme aldılar.

KEYİFLİ OKUMALAR...

Tıklayınız.

EKLENME TARİHİ 31 Ekim 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close