Whatsapp
TÜKETİCİNİN NABZI: “UCUZ’un Peşinde!” Tüketici stok yapıyor!

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına ilişkin kamuoyu araştırması sonuçlarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı Merve Kazancı; “tüketiciler endişeli ve stok yapmaya devam ediyor” dedi.

 Tüketici Birliği Federasyonu TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı Merve Kazancı konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 Tüketici Birliği Federasyonu tarafından Haziran 2022’den itibaren, Tüketicinin Nabzı adıyla her ay farklı bir temayı ele alan kamuoyu araştırması yapılmaktadır. 2022 Haziran ayında, Yaşasın Tatil mi? araştırması ile tüketicilerin bu yıl tatile gitme tercihleri; 2022 Temmuz ayında Cüzdanımızda Ne Var? araştırması ile tüketicilerin kredi kart kullanım alışkanlıkları araştırılmış ve sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 2022 Ağustos ayında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nâsır ve Doktorant Özge Seskir Güvendik yönetiminde ‘UCUZ’un Peşinde başlığı ile tüketicilerin fiyat indirimlerini nasıl algıladıkları ölçülmüştür.

 Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana ülke ekonomisinde yaşanan olumsuzluğun etkisi araştırma sonuçlarına yansımış, ekonomideki olumsuzluk tüketicilerin alışveriş tercihlerinde değişime yol açmıştır.

 Elde edilen sonuçlara göre;

 Tüketicilerin yüzde 59,8’i indirimli ürün alabilmek için zaman ve enerji harcamakta, birden fazla marketten alışveriş yapmaktadırlar.

 Tüketicilerin yüzde 48’i gereksinimi olan ürünün indirime gitmesini beklemekte; yüzde 50,8’i ise, en ufak bir ürün için raflarda benzer ürünlerin fiyatlarını karşılaştırdıklarını belirtmektedirler.

 Araştırma ile tüketicilerin yüzde 65,3’nün gereksinimi olmasa bile indirime girmiş ürünleri satın aldıklarını ya da gereksinimin üzerinde satın aldıklarını ortaya koymaktadır. Bu durum tüketicilerin yüzde 73’ünün gelecekte fiyatların nasıl olacağını öngöremedikleri, hatta yüzde 74’ünün indirimli ürünü o anda satın almaz ise, sonraki günler o fiyata alamayacağı düşüncesinde olduklarına ilişkin veri ile birlikte değerlendirildiğinde, tüketicilerde stok yapma eğiliminin güçlendiğine işaret etmektedir.

 Gıda fiyatlarında düşüşün sağlanması için Tarım Kredi Kooperatiflerinde bir kısım ürünlerin fiyatlarında indirim yapılmasının etkileri de araştırmaya konu edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; tüketicilerin yüzde 71,6’sının Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirime giren ürünleri, başka marketlerde daha ucuza satın alabilecekleri düşüncesinde olduklarını göstermektedir. Yine tüketicilerin yüzde 38,7’si Tarım Kredi Kooperatiflerinden alışveriş yaptıklarını belirtmektedirler.

 Ortaya çıkan veriler, tüketicilerin ekonominin geleceğine ilişkin endişeli ve bu endişe nedeniyle stok yapma eğiliminde oldukları ve ekonomi yönetimi tarafından fiyatların düşmesini sağlamak için kamuya ait marketlerdeki indirimlerin beklenen çözümü oluşturmadığını ortaya koymaktadır.

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nâsır ve

Doktorant Özde Seskir Güvendik tarafından hazırlanan

‘UCUZ’un Peşinde! kamuoyu araştırmasının ayrıntılı analiz belgesi için

 

Tıklayın

 

Merve Kazancı

TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı

EKLENME TARİHİ 19 Eylül 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close