Whatsapp
Boykota evet!

Gazze’de yaşanan katliama ilişkin olarak kamuoyuna yapılan boykot çağrılarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; Tüketici Birliği Federasyonu geçmiş yıllarda çok sayıda tüketici boykotunu başarı ile gerçekleştirmiştir dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Gazze halkına yönelik olarak, İsrail tarafından soykırıma dönüşen katliam yapılmaktadır. Yaşanan insanlık dramına karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir.

 

“Türkiye’nin Vicdanı” olarak yıllardır çalışma yapan Tüketici Birliği Federasyonu bu süreçte;

ABD ve NATO üslerinin faaliyetleri durdurulsun

Tüketici duyarlılığını yok sayan firmalara uyarı

Tüketici Birliği Federasyonu’ndan 18 ülkeden 34 tüketici örgütüne mektup; “insan ölüyor!”

Açıklamaları ile halkımızın tepkisine sözcülük etmiştir.

 

Geçmiş yıllarda; ABD’nin Irak’ı işgali, Ermeni yasa tasarısının Fransa Parlamentosundaki yasama süreci, İsrail tarafından Filistin coğrafyasındaki insanlık dışı uygulamaları, Danimarka’da toplumumuzun dini değerlerine yönelik saldırılar nedeniyle Tüketici Birliği Federasyonu tarafından ABD, Fransa, İsrail, Danimarka ekonomilerine ait marka ve ürünlere karşı tüketici boykotları başarı ile gerçekleştirilmiştir.

 

Gazze’de yaşanan son gelişmeler nedeniyle özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan listeler ile ABD ve İsrail ekonomilerine ait marka ve ürünlerin boykot edilmesi çağrıları yapılmaktadır. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından dolaşımdaki listelerde yer alan marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırmalarda, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

Tüketicinin tüketimden gelen gücünü harekete geçirerek geliştireceği boykotta;

-Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

-Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

-Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

-Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından bu güne kadar gerçekleştirilen boykotlarda, bu zorunluluklar ve koşullaradikkat edilerek, adil, gerçekçi ve sağduyulu tüketici boykotları başarı ile gerçekleştirilmiştir.

 

Gazze’deki vahşet nedeniyle gerek sosyal medyada dolaşıma sokulan çeşitli listelerin doğruluğunun tartışmalı olması ve gerekse Tüketici Birliği Federasyonu’na halkımızdan gelen yoğun talep üzerine, Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na yazı gönderilerek; bakanlık nezdinde son tüketiciye yönelik, İsrail ekonomisine ait olan marka ve ürünlerin listesinin tarafımıza bildirilmesi istenmiştir.

Öte yandan Tüketici Birliği Federasyonu tarafından İsrail ve ABD ekonomisine ait ve yukarıda işaret edilen koşulları sağlayan marka ve ürünlerin tespitine yönelik çalışmalarımız ve halkımızdan bize bildirilen marka ve ürünler üzerindeki araştırmalarımız devam ettirilmektedir. Elde edilecek veriler kamuoyu ile paylaşılarak, ülkemiz tüketicisine ulusal ölçekte tüketici boykotu için çağrı yapılacaktır.

 

Bu aşamada, geçmiş yıllarda çok sayıdaki, başarılı tüketici boykotlarını düzenleyen Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi, sosyal medyada çeşitli marka ve ürünleri içeren listeleri, çeşitli firmaların İsrail’e destek ve yardım yaptıklarına ilişkin gerçek olmayan haberleri dikkate almamaları çağrısında bulunuyoruz.

 

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 03 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close