Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Katillere komisyon ödemiyoruz, TROY kullanıyoruz

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki üçüncü adımı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “VISA, MASTER CARD yerine, artık TROY kullanıyoruz” dedi.

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

           -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.

CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda ilk olarak DURACELL firması, boykotun ikinci gününde TEVA İlaç firması boykot kapsamına alınmıştır.

Halkımızın güçlü ve kararlı şekilde destek verdiği CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunun üçüncü durağında; küresel ekonomik yapılanma gereği, dünyanın neresinde kullanılırsa kullanılsın, ABD’deki ana merkeze komisyon ödemesi yapılan VISA, MASTER CARD markalı kredi kartları için halkımıza boykot çağrısı yapıyoruz.

Halkımız, VISA ve MASTER CARD yerine, tamamen Türk markası olan ve yurtdışı hariç her yerde kullanımı mümkün olan TROY kartlarını kullanarak, kartlı ödeme gereksinimlerini karşılayabileceklerdir. TROY kart edinmek için mevcut kredi kartlarının iptal edilmesine gerek olmamakla birlikte boykot kapsamındaki kartların iptal edilmesini öneriyoruz. CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotuna katılmak ve TROY kart edinmek isteyen tüketicilerin, bankasını arayarak TROY kart istemesi yeterli olacaktır.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yapılan araştırmada, TROY kartın ülkemizde faaliyette bulunan çok sayıda banka tarafından tüketiciye sunulduğu; ancak bireysel bankacılık hizmeti de veren DenizBank, FibaBanka, HSBC, ICBC, INGbank, Odeabank, TEB, TurkishBank’ta TROY kart hizmetinin olmadığı tespit edilmiştir. TROY kart hizmeti vermeyen az sayıdaki bu bankalara, TROY kart hizmeti vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

         CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotu her gün yeni marka ve ürünlerle geliştirilmeye ve Gazze halkına yönelik soykırım durana kadar devam edilecektir.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yapılan gözlemlere göre, halkımız CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotuna güçlü ve kararlı bir şekilde sahip çıkmış bulunmaktadır.

         Bu aşamada, geçmiş yıllarda çok sayıda başarılı tüketici boykotlarını düzenleyen Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi, sosyal medyada çeşitli marka ve ürünleri içeren listeleri, çeşitli firmaların İsrail’e destek ve yardım yaptıklarına ilişkin gerçek olmayan haberlerin dikkate alınmaması çağrısında bulunuyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 09 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close