Whatsapp
“EPDK bizi şaşırttı''

09.05.2020

EPDK’nun, usulsüz fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ hakkında soruşturma açmasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “EPDK’nun bu duyarlı yaklaşımını, diğer dağıtım şirketleri için de göstermesini bekliyoruz” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

İstanbul’da doğalgaz dağıtımı hizmeti veren İGDAŞ’ın, sayaçları mevzuatta öngörülen sürelerde okumayarak, usulsüz fatura düzenlediği gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından adı geçen şirket hakkında soruşturma başlatılmış ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından doğalgaz abonelerinin bu usulsüz faturaları ödemek zorunda olmadıkları kamuoyuna açıklanmıştır.

 

Bilindiği üzere mevzuata göre, sayaçların 25-35 günlük dönemi kapsayacak şekilde okunması ve faturanın düzenlenmesi gereklidir. Yaşanan pandemi nedeniyle İGDAŞ’ın, kimi aboneler için bu periyoda uygun sayaç okuma işlemi gerçekleştiremediği öne sürülmektedir.

 

Yönetmelikle tüketiciye tanınan haklar

Esas itibariyle 35 günlük sınırı aşan sayaç okunması ile düzenlenen fatura, mevzuata aykırı olmakla birlikte; bu tür bir usulsüz fatura nedeniyle tüketicinin kabul edilemez, bariz ve anlaşılamaz bir zararından söz etmenin olanaklı olmadığı açıktır. Nihayetinde olmayan bir tüketimin bedeli tüketiciden talep edilmemektedir.

 

Kaldı ki; Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 48. maddesi gereğince; sayacın okunamamış olması durumunda, ortalama ile belirlenecek fatura bedelinin, okunamayan ay sayısı kadar taksitlendirilmesi olanağı tüketiciye tanınmıştır.

 

Yine fatura itirazları tüketicinin ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmamakla birlikte aynı yönetmeliğin 50. maddesine göre; itiraz konu olan tüketim miktarının, geçen yıl aynı dönemdeki tüketim miktarından fazla olması durumunda bir önceki yılın tüketim miktarının güncel bedeli ödenmesi, itirazın sonuçlanmasına karar tüketiciyi korumaktadır.

 

Tüketiciyi yanıltıcı ve yanlış yönlendirici açıklamalar sorumsuzluktur

Bu konuda, tüketici hakları konusunda savunuculuk ve uzmanlık iddiasında bulunan bazı kişilerin, tüketicide infial uyandıracak, kendisinden haksız para istendiği düşüncesine sevk ederek, panik oluşmasına neden olacak açıklamalarda bulunması, tüketici hakları mücadelesine zarar verecek nitelikte, sorumsuzluk örneğidir.

 

Otuz yıla yakın bir süredir, ülkemiz tüketici hareketinde yer alan, sivil toplum örgütü ilkelerine sahip tüketici örgütlenmeleri, hiçbir zaman herhangi bir siyasi veya ticari yaklaşım ve çıkara ev sahipliği yapmadıkları gibi “kullanışlı aptal” olmaktan da özenle kaçınmışlardır. Ülkemiz tüketicisinin, tüketici haklarının gerçek savunucuları ile defolu olanları ayırt ettiğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.

 

EPDK’nu şaşkınlıkla izliyoruz

EPDK’nun, iletilen başvurular üzerine, süratle soruşturma açması ve soruşturma açtığını kurum başkanının ağzından kamuoyuna duyurması gibi bir uygulama ile ilk kez karşılaşmış olmak, şaşkınlığa neden olsa da, bu durumu güzel bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz.

 

Bu güzel gelişmeden cesaret alarak, EPDK’nun görev ve yetki alanına giren elektrik, doğalgaz, petrol sektörlerinde; son beş yıllık dönem içinde kaç firma hakkında soruşturma açtığını, bu firmaların isimlerini, soruşturma sonucunda ulaşılan sonucu kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Zira bugüne kadar Bilgi Edinme Yasası kapsamında buna ilişkin kuruma yöneltilen istemlerimiz, yasadaki çeşitli istisnalar gerekçe gösterilerek yanıtlanmamıştır. Yine aynı cesaretle, örneğin; Ankara’da doğalgaz dağıtım hizmeti veren Başkent Doğalgaz hakkında tüketicilerden gelen binlerce yakınma üzerine EPDK’nun bugüne kadar hangi işlemleri yaptığını, ne gibi yaptırımlar uygulandığını da öğrenmek istiyoruz. EPDK’nun tüketici odaklı ve adil yaklaşımı göstereceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 11 Ocak 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close