Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Elbette kola içmiyoruz

12.12.2023

        Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki dokuzuncu ve onuncu markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, ateşkes tasarısına ret oyu veren ABD’nin simgeleri Coca Cola ve Pepsi Cola’yı elbette satın almıyoruz” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.

 

CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD, DANONE, BAYER, PUMA ve YDS firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

 

Önceki gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, Gazze’de ateşkes için yapılan görüşmeler, ABD’nin red oyu vermesi ile sonuçsuz kalmıştır. ABD’nin, Gazze’de soykırım uygulayan İsrail’in en büyük destekçisi olduğu ve tüm olanaklarıyla İsrail’i desteklediği tüm dünya tarafından bilinmektedir.

 

7 Ekim’den bu yana, dünya halkları ABD’nin simgelerinden olan kolalı içecekleri boykot etmeye başlamışlardır. Tüketici Birliği Federasyonu da, dünya toplumlarının ortaklaşan bu vicdanının sonucu yürütülen kolalı içecek boykotuna olan güçlü desteğini kamuoyu ile paylaşmakta olup COCA COLA ve PEPSI COLA firmalarının ürünlerini, CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotu kapsamına almış bulunmaktadır.

 

Tüketici Birliği Federasyonu, COCA COLA ve PEPSI COLA firmaları tarafından satılan; Coca Cola, Fanta, Sprite, Schweppes, Cappy, FuseTea, Damla Su, Damla Minera, Power Ade, Pepsi Cola, Çerezza, Fruka, 7Up, Rocco, Lay’s, Dev, Cheetos, Trpicana, Ruffles, Yedigün, Lipton, Doritos markalarının satın alınmayarak, boykot edilmesi çağrısında bulunmaktadır.

 

Türkiye’nin ve duyarlı dünya yurttaşlarının güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 12 Aralık 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close