Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Spor Kulüplerine Çağrı: Katlin sponsoru PUMA...

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki yedinci markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “İsrail’in spor kulüplerine sponsor olan PUMA’yı tüketiciler boykot ediyor” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.


CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD, Kurukahveci Mehmet Efendi, DANONE ve BAYER firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

 

İsrail tarafından her türlü savaş hukuku ve etiğine aykırı şekilde gerçekleştirilen ve soykırıma dönüşmüş bulunan eylemlerine tepki olarak Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotuna, İsrail’in ulusal futbol takımı, Maccabi Heifa ve Bnei Yehuda Tel Aviv Futbol Kulüplerinin sponsoru olan PUMA firması eklenmiştir.

 

Almanya merkezli küresel bir firma olan PUMA’nın ülkemizde de sponsoru olduğu çeşitli spor kulüpleri bulunmaktadır. PUMA firmasının sponsoru olduğu Türk spor kulüplerine, ülkemiz tüketicisinin boykot ettiği PUMA firması ile sponsorluk ilişkilerini sona erdirerek, boykota destek vermeleri çağrısında ve PUMA firmasına da soykırım uygulayan İsrail’deki tüm sponsorluklarını sona erdirmesi uyarısında bulunuyoruz.

 

Türkiye’nin güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 23 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close