Whatsapp
Dünya Su Konseyi kurulmalıdır

22.03.2024

22 Mart Dünya Su Günü’nü değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu üyesi Mavi İklim Yeşil Dünya Tüketici Hareketi Derneği (MİYED) Genel Başkanı Bingül Ceviz; “Birleşmiş Milletler bünyesinde dünyadaki su sorununa ilişkin bir örgütlenme zorunludur” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi Mavi İklim Yeşil Dünya Tüketici Hareketi Derneği (MİYED) Genel Başkanı Bingül Ceviz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı tarafından 1992 yılında, dünyadaki temiz su sorununa dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Mart gününün, Dünya Su Günü olarak anılmasına karar verilmiştir.

 

Su yaşamın başlangıcıdır.

İnsan bedeninin yüzde 50’si sudan oluşmaktadır.

Dünyanın yüzde 71’i su ile kaplıdır.

Tarihte tüm uygarlıklar su kaynaklarına en yakın coğrafyalarda oluşmuştur.

 

Gezegen ve insan için bu denli önemli su, yakın geçmişten bugüne iklim değişikliği nedeniyle azalmakta; gezegenimizde yaşayanların adil şekilde, sağlıklı suya erişimi giderek olanaksızlaşmaktadır.

Yakın geçmişten bugüne yaşanan sıcak savaşların temel motivasyonu da tatlı su kaynaklarına sahip olma isteğine dayanmaktadır.

 

Sağlıklı, içilebilir suya adil şekilde erişim bir insan hakkıdır. Kimi coğrafyalarda tatlı suya erişe olanağı bulamayan insan toplulukları, kimi coğrafyalarda su kaynaklarının bolluğu dünya barışını tehdit eder niteliktedir.

Dünyadaki eşitliksizliklerin temeli, suya adil erişimdeki eşitliksizlikten kaynaklanmaktadır.


Bu nedenle 2024 Dünya Su Günü’nde;

 

Bir yandan suyu tüketenlerin, yarını düşünerek tasarruf ilkesi çerçevesinde tüketim alışkanlıklarını oluşturmaları çağrısını yineliyor;

 

Daha önemlisi Birleşmiş Milletler örgütüne de; dünyadaki sağlıklı suya adil erişimin, dünyanın geleceği ve barış ortamını her zamankinden fazla tehdit ettiği günümüzde, Birleşmiş Milletler bünyesinde Dünya Su Konseyi’nin kurulması,

Bu konsey eliyle üye devletler üzerinde yaptırım gücü de olabilecek bir yaklaşımla tatlı suya herkesin adil erişiminin önündeki engelleri kaldırılması için gerekli çalışmaları yapması çağrısında bulunuyoruz.

 

 

 

Bingül Ceviz

Genel Başkan

 

EKLENME TARİHİ 22 Mart 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close