Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL DANONE ile öldürüyoruz!

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki beşinci markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “soykırıma destek veren Fransa merkezli DANONE markasına ait ürünleri satın almıyoruz” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.


CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD  firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

İsrail tarafından uygulanan soykırım başta ABD olmak üzere, birçok ülke tarafından ülke başkanları düzeyinde ziyaretler ve demeçler ile desteklenmektedir. Nitekim Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, İsrail’i ziyaret ederek soykırım uygulayan İsrail’i açıkça desteklemiştir. Bu nedenle CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunun yeni aşamasında, İzak Karası tarafından kurulan Fransa merkezli küresel şirket DANONE’yi boykot kapsamına alıyoruz.

“Danone ile büyüyoruz” sloganı ile reklâm yapan DANONE çatısı altında üretilen; Activia, Danissimo, Petit Danino, Danette, Danone Meyveli Yoğurt, Hüpper Yoğurt, Süprix, Danone Bitkisel Yağlı Krema, Danone Puding, Danone Milkshake, Tikveşli, Sırma Su, Hayat Su, Hayat, Akmina, Evian, Flora markalı ürünlerin boykot edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye’nin güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 13 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close