Whatsapp
Bu grafiğe iyi bakın; uçuruma koşar adım

13.06.2023

 

Kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödeyemeyen tüketici sayısındaki artışı değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “borcunu ödeyemeyen tüketici sayısındaki artış hızı endişe verici” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre; 2024 Nisan döneminde 195.870 tüketici daha bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşmüş bulunmaktadır. Bu rakam bir önceki ay olan 2024 Mart dönemine göre yüzde 7.33’lük artışa işaret etmektedir.

 

2024 Şubat-Mart döneminde yasal takibe düşen tüketici sayısındaki artış hızının yüzde 1,49 olduğu dikkate alındığında, bankalara borcunu ödeyemeyen tüketici sayısındaki artış hızı, büyük bir toplumsal sıkıntıya koşar adım gittiğimizi göstermektedir.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Tüketicinin Nabzı Çalışma Grubu tarafından 2024 Mart döneminde gerçekleştirilen kamuoyu araştırması verileri ile tüketicilerin bankalara olan borçları konusunda uyarıda bulunularak, bugün gerçekleşen rakamlara ilişkin öngörüler ve 90 gün olan yasal takip süresinin geçici olarak 180 güne çıkarılması ve artık çevrilemeyen banka borç stokunun eritilmesi için banka borçlarının yapılandırılmasını sağlayacak bir yasanın çıkarılması önerisi kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından üç ay önce yapılan bu uyarı, ekonomi yönetimi tarafından dikkate alınmamış ve kötü gidişat güçlenerek, devam etmiştir.

 

Yine Tüketici Birliği Federasyonu tarafından uzun süredir dile getirilen; “tüketicilerin yaşamlarını sürdürmek için kredi kartı ve tüketici kredisi kullandıkları”na ilişkin verilere dayalı değerlendirmeleri, son olarak TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı Tüketicim Harcaması 2023 verileri ile de teyid edilmiştir.

 

Bu gelişmeleri yok sayan ekonomi yönetiminin iç talebi kısarak enflasyonu frenleme politikası, toplumu uçuruma sürüklemektedir. Milyonlarca tüketicinin yasal takibe uğradığı, aile fertleriyle birlikte on milyonlarca kişinin ekonomiden tamamen kopacağı bir ortamın, toplumsal huzur ve barışı temelinden etkileyeceği açıktır.

 

Ekonomi yönetimi, tüketicilerin banka borçları konusunda önlem alınmadan geçen her günün toplumsal maliyetinin ödenemez boyutta olacağı gerçeğini artık ve derhal kabul etmelidir.

 

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 12 Haziran 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close