Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Diyemeyen Kurukahveci Mehmet Efendi’yi içmiyoruz

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki dördüncü markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Türkiye güçlü bir şekilde boykota katılıyor” dedi.

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

       -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.

CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda ilk olarak DURACELL firması, ikinci olarak TEVA İlaç firması, bir sonraki adımda VISA ve Master CARD boykot kapsamına alınmıştır.

Geçtiğimiz günlerde, Kurukahveci Mehmet Efendi firmasının, soykırım uygulayan İsrail askerlerine kahve gönderdiğine ilişkin sosyal medyaya dile getirilen haberler üzerine, firmanın bu iddiaya ilişkin açıklaması beklenmiştir.

Firma tarafından, 10.11.2023 tarihinde sosyal medyada yapılan açıklama ile iddiaların asılsız olduğu belirtilmiştir. Açıklama metni okunduğunda; terör devleti İsrail’e, ürünlerinin gönderildiğine ilişkin iddiaların güçlü ve net şekilde reddedilmesi yerine, yumuşak bir söylemle iddialara karşı yanıt vermiş olmak için açıklama yapıldığı görülmektedir.

Dünya halklarının oldukça duyarlı olduğu bir konuda, hakkındaki ağır iddiaları kesin ve güçlü şekilde reddetmek yerine, Kurukahveci Mehmet Efendi firmasının bu açıklaması kamuoyu tarafından; hukuk dilinde “tevil yoluyla ikrar” olarak algılanmış olup iddiaların doğru olduğu izlenimini uyandırmıştır.

Bu nedenlerle CEPHANE BİZDEN DEĞİL diyemeyen Kurukahveci Mehmet Efendi firmasının tüm ürünlerinin, kamuoyuna tatmin edici açıklama yapılana dek boykot edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye’nin güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 12 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close