Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Hekimlere çağrı; TEVA firmasının ilaçlarını reçetelere yazmayın

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki ikinci markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “hekimlerimize çağrımız var; İsrail markası olan TEVA firmasının ilaçlarını, hastalarınıza vermeyin” dedi.

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşuları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.

CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda ilk olarak DURACELL firması duyurulmuştur. Boykotun ikinci gününde, küresel genel merkezi İsrail’de bulunan TEVA İlaç firmasını boykot kapsamına alıyoruz.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yapılan araştırmalarda, çok sayıda ilaç üreten bu firmanın ürettiği ilaçların birkaç tanesi hariç diğer firmalar tarafından üretilmiş eşdeğer ilaçları bulunmaktadır.

Bu nedenle İsrail tarafından gerçekleştirilen soykırıma karşı tepkimizi ortaya koymak için hekimlerimize, hastalarına yazacakları reçetelerde TEVA İlaç firmasının ilaçları yerine, başka firmaların ürettiği eşdeğer ilaçları yazmak için çağrıda bulunuyoruz.

         Öte yandan bu markanın Türkiye’de yetkili ithalat, pazarlama ve dağıtımcısı Teva İlaçları San. ve Tic. AŞ’ni, ürünlerini Teva Pharmaceutical Industries Ltd.’nin firmasının, soykırım gerçekleştiren İsrail hükümeti nezdinde girişim yapması için ülkemizdeki tepki ve boykotu iletmesi çağrısında bulunuyoruz.

         CEPHANE BİZDEN DEĞİL her gün yeni marka ve ürünlerle geliştirilecek, Gazze halkına yönelik soykırım durana kadar ülkemiz tüketicisi tarafından güçlü bir şekilde uygulanacaktır.

         Bu aşamada, geçmiş yıllarda çok sayıda başarılı tüketici boykotlarını düzenleyen Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi, sosyal medyada çeşitli marka ve ürünleri içeren listeleri, çeşitli firmaların İsrail’e destek ve yardım yaptıklarına ilişkin gerçek olmayan haberlerin dikkate alınmaması çağrısında bulunuyoruz.


Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 08 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close