Whatsapp
İstenmeyen Aramalar Eziyete Döndü

Tüketicilerin her gün 0212, 0312, 0800'lü numaralardan birkaç kez aranarak hem taciz edildiği hem de kaldırıldığını belirten Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay; "bu kişi ya da grupların kim oldukları tespit edilerek eziyete ve kandırmacaya bir son verilmesi gerekiyor" dedi.

 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması (KVK) amacıyla kullanıcı verilerini işleyen ve tutan tüm işletmeler için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe girmişti. Kanun sayesinde mağazacılık, akaryakıt, ulaşım, iletişim, internet ve banka gibi doğrudan müşteri bilgisi tutan firmalar, kullanıcılarının onayı olmadan SMS gönderemiyorlar. Onay almadan mesaj gönderenlere 5 bin lira ile 100 bin lira arasında idari para cezası uygulandığı gibi tekrarı halinde bu ceza 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor...

 

Mesajlarda bu uygulama varken aramalarda tüketicileri canından bezdiren rahatsızlık devam ediyor. Özellikle internet aboneliği için tacize varan aramalarla tüketiciler rahatsız ediliyor. İlginç olan ise bu kişilere ya da abonelik alanlara ya da gruplara dolandırıcı diyemiyoruz! Çünkü mevcut kayıtlar üzerinden aboneliği veya taahhüdü değiştirme, sonlandırma ve yeniden başlatma yetkileri var(!) Taahhüt bitmeden 0212, 0312 ya da 0800 lü numaralardan aranarak "taahhüdünüz bitmek üzere, yeni fırsatlar, indirimli tarifeler şeklinde tüketiciler kandırılıyor. Bu nedenle taahhüt cezası ödeniyor, yeni geçtiği internet firmasının sunduğu ile fatura arasında fark olduğundan fazla ücret ödeniyor ve ismi cismi belli olmayan firmadan hizmet alınamadığından dolayı mağdur olunuyor.

 

Bakanlığın resmi internet sitesi ve e-Devlet Kapısı aracılığıyla ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden internet ve GSM firmaları şikayet edilebiliyor. Ancak bu arayanların resmi ismi olmadığı için herhangi bir işlem yapılamıyor. İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden kayıt, veri girdisi ve talep göndermelerin yapılamadığı ve bu uygulamanın gereksiz olduğuna dair pek çok görüş ve şikayet de alıyoruz. Numara engelleme noktasında ise vatandaş işini gücünü bırakıp günde birkaç kez arayan numaraları engellemek için vakit harcamak zorunda kalıyor ki zaten her defasında aramalar farklı numaralardan oluyor.

 

EKLENME TARİHİ 28 Mart 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close