Whatsapp
“KDV indiriminin anahtarı tüketicide''

 

İstanbul, 02.08.2020

         Bazı mal ve hizmetlerde uygulanan KDV oranının düşürülmesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “vergi indirimi geçici değil, kalıcı olmalıdır” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

         31.07.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile bazı mal ve hizmetlerden alınan KDV oranı, yılsonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 8 ve yüzde 1’e düşürülmüştür.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu, öteden beri mal ve hizmetlerden alınan dolaylı vergi niteliğindeki KDV’nin yüzde 18 olarak uygulanmasının, vergi adaletine uygun olmadığı, gelir dağılımı adaletinde bozulmalara yol açtığı, dolayısıyla mal ve hizmetlerden alınan dolaylı vergilerin OECD ülkelerindeki gibi en fazla yüzde 15-20 aralığında olması gerektiğini savunmaktadır. Bu nedenle pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılara çözüm olarak uygulamaya konulduğu belirtilen bazı mal ve hizmetlerdeki KDV oranının geçici de olsa indirilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

 

         Ancak hangi isim altında olursa olsun enerji, iletişim, temel tüketim kalemlerinden de alınan bütün dolaylı vergilerin minimum seviyede uygulanması, yılsonuna kadar değil sürekli olarak yüzde 1’in üzerinde dolaylı vergi alınmaması gereklidir. Akaryakıt istasyonlarını, iletişim firmalarını vergi dairesi gibi çalıştıran vergi yönetimi anlayışı terkedilmelidir

 

         Öte yandan geçici de olsa bazı mal ve hizmetlerdeki KDV oranının düşürülmesinin, bu gruplardaki mal ve hizmet fiyatlarına yansıması zorunludur. İndirilen vergi oranını fiyatlarına yansıtmayan üretici, satıcı ve sağlayıcıları yakından izleyecek, vergi indirimini kendisi için fırsat olarak gören üretici, satıcı ve sağlayıcılar hakkında ilgili kamu kurumlarının denetim ve yaptırım uygulaması için gerekli başvuruları yapacağız.

 

         Ancak düşen vergi oranının fiyatlara ucuzluk olarak yansımasının anahtarı tüketicinin elindedir. Satın aldığı mal ve hizmetlerdeki vergi indiriminin fiyatlara yansımadığını tespit eden tüketicilerin ilgili firmaları çekinmeden Ticaret Bakanlığı ve tüketici örgütlerine bildirmelidirler.

 

 

Av. Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 11 Ocak 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close