Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL YDS markasına kan mı damlıyor?

05.12.2023

        Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki sekizinci markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “askeri teknik bot, balistik gözlük, çadır, tekstil ürünlerini İsrail’e ihraç eden YDS markasının ürünlerini satın almıyoruz” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.

 

CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD, DANONE, BAYER ve PUMA firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

 

Ülkemizde Yakupoğlu Tekstil ve Deri San. Tic. AŞ. tarafından askeri teknik bot, balistik gözlük, çadır, son tüketiciye yönelik ayakkabı ve bot üretilmekte ve ihraç edilmektedir. Firmanın internet sitesi www.ydsgroup.com.tr sitesinde, 03.12.2023 tarihinde yapılan incelemede, özellikle askeri amaçlarla üretilen ürünlerin ihraç edildiği ülkeler arasında İsrail’in de olduğu görülmüştür.

 

Firmanın sitesindeki bu sayfada, 04.12.2023 tarihinde yapılan incelemede ise, bu sayfanın yayından kaldırıldığı, firmanın İsrail’e yaptığı ihracatı gizleme gayreti içinde olduğu tespit edilmiştir.Gazze’de soykırım yapan İsrail’e özellikle askeri amaçlarla kullanılacak ürünlerin gönderilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu markanın sahibi olan Yakupoğlu Tekstil ve Deri San. Tic. AŞ. tarafından İsrail’e askeri ürünler göndermediği ya da yapılan ihracatın durdurulduğuna ilişkin kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılana dek, bu firmanın ürettiği hiçbir ürünün satın alınmaması için tüketicilere çağrıda bulunuyoruz.

 

Türkiye’nin güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 05 Aralık 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close