Whatsapp
Tüketici duyarlılığını yok sayan firmalara uyarı

Trendyol isimli pazaryeri firmasının Filistin temalı ürünlerin satışını engellediği iddialarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “tüketiciyi yok sayan firmalar, tüketicinin tüketimden gelen gücünü dikkate almalıdırlardedi.

 Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 Gazze’de yaşanan insanlık dramının ülkemizde oluşturduğu tepki ve öfke herkes tarafından bilinmektedir. Devletin üç günlük yas ilan ettiği, toplumunun hemen her kesiminin yaşanan katliama karşı protestoların yoğun olarak yaşandığı bir dönemde, ticari kuruluşların hangi nedenle olursa olsun tüketici duyarlılığını görmezden gelen, umursamayan tutumları kabul edilemez.

 Tüketici Birliği Federasyonu’na tüketicilerden gelen başvurular ile Trendyol isimli pazaryeri firmasının, Filistin temalı ürünleri satıştan kaldırdığı iddiası ulaşmıştır. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yapılan araştırma sonucunda gerçekten de Filistin temalı ürünlerin satıştan kaldırıldığı tespit edilmiştir.

 Tüketici Birliği Federasyonu’nun bu tespiti üzerine ilgili firma ile iletişim kurulmuş ve sorunun, “teknik altyapıdaki algoritma” nedeniyle oluştuğu bilgisi edinilmiştir.

 İlgili firma üst yönetimi ile kurulan iletişimde dile getirilen, “algoritmadan kaynaklanan teknik gerekçe”;

Tüketici Birliği Federasyonu’nun firma nezdindeki girişimi üzerine, firma tarafından ortaya konulan iletişime açık tutum,

Sorunu gidermesindeki hız dikkate alınarak, kayda değer bulunmaktadır.

 Nitekim gelinen aşama itibariyle Filistin temalı ürünlerin satışının engellenmesine yönelik durumun düzeltmiş olduğu bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 Yaşanan bu örneğin, ülkemiz tüketicisinin tepki, duygu ve duyarlılığının toplumun her kesimi ve özellikle ticari kuruluşlar tarafından güçlü şekilde dikkate alınması gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır.

 İlgili yasal düzenlemelerin belirlediği kıstaslar dışında, tüketicide rahatsızlık oluşturacak ve hatta kimi zaman sansür olarak dahi nitelenebilecek satış politikalarına karşı, tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirileceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 20 Ekim 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close