Whatsapp
İliç’in toprağını nereye süpüreceksiniz?

27.02.2024

        Erzincan İliç’te yaşanan heyelan faciasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu üyesi Mavi İklim Yeşil Dünya Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı Bingül Ceviz; “Kayan toprak halının altına süpürülemeyecek kadar çok” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu üyesi Mavi İklim Yeşil Dünya Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı Bingül Ceviz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

İliç’te bulunan altın madeninde yaşanan facia ile dokuz insanımız toprak altında kurtarılmayı bekliyor. Milyonlarca ton toprak da Fırat Havzasına karıştı. Yaşanan bu gelişmeler, toplumda derin endişe oluşturan büyük bir çevre felaketidir.

 

2022 yılında siyanür sızıntısı nedeniyle çevre kirliliğine yol açan madende üretim birkaç kez durdurulmuş, üst sınırdan idari para cezası uygulanmıştır. Ancak tüm bunlar, yaşanan felaketi engellememiştir. Bu durum madencilik alanında çevre ve insan güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınmadığını ortaya çıkarmıştır.

 

Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülkenin yasakladığı siyanür kullanımının ülkemizde serbest olması kabul edilebilir, akla ve bilime uygun değildir.

 

Öncelikle Türkiye ve komşu ülkelerin su deposu olan Fırat nehrine sadece birkaç metre ötede siyanür kullanımına izin vermek, yaşanan felaketin yol açtığı ve açacağı zararların baştan kabul edildiği izlenimi oluşturmaktadır. Yaşanan felaketin yol açtığı ekolojik yıkımın boyutları ilerleyen dönemde tüm çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır.

 

Alınması gereken karar nettir; birçok ülkede yasaklanan siyanür ile madencilik çalışmaları yasak kapsamına alınmalıdır. Bunun yanında 25 hektardan küçük maden alanlarında da Çevre Etki Değerlendirmeleri (ÇED) zorunlu kılınmalıdır.

 

Yabancı sermayenin ülkemizdeki madencilik çalışmalarına geçit vermek yerine, ulusal sermayenin ağırlıkta olduğu işletmelerin, ülkemizin yeraltı zenginliklerini çıkarmaları, işletmeleri sağlanmalıdır.

 

Gerek çevre ve gerekse insanların güvenliği için maden alanlarında ve işletmelerindeki denetimleri sık aralıklarla yapılmalı, denetim sonuçları kamuoyunun erişebileceği şekilde açıklanmalıdır.

 

Bu konuda devletin kararlı tutum içinde olduğu, öncelikle Erzincan/İliç felaketinde ihmali, kusuru bulunan şirket yetkilileri ve kamu görevlilerinin yargı önünde hesap vermeleri ile kanıtlanacaktır.

 

Ülkemizin yeraltı zenginliklerinden yararlanılması, ülkemiz insanının refahına katkıda bulunmasını istemek; bu zenginliklerin yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi, insan ve çevre için zararlı, yasak teknolojilere razı gelmek anlamına gelmemektedir.

 

Bingül Ceviz

MİYED Genel Başkanı

EKLENME TARİHİ 26 Şubat 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close