Whatsapp
Tasarrufun genelgesi var, kendi yok

19.05.2024

 

Kamuda tasarrufu öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz;pehlivan tefrikası niteliğindeki kamuda tasarruf tedbirleri ciddiyetten uzak dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

17 Mayıs 2024 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yine kamuda tasarruf yapılacağı ilan edildi.

Yayınlanan son kamuda tasarruf genelgesi, 2002 yılından bu yana yayınlanan dördüncü kamuda tasarruf metnidir. Yine 2005 yılından bu yana ilan edilen yirmi adet Orta Vadeli Programda ve her yıl Ocak ayında yürürlüğe giren merkezi bütçe yasalarında kamuda tasarruf yapılacağı belirtilmektedir.

İlk olarak 27.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 2003/39 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kamu harcamalarında tasarrufa ilişkin önlemler açıklanmış,

Aradan dört yıl geçtikten sonra 18.01.2007 tarihli 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yine kamuda tasarruf yapılacağı iddia edilmiş,

Kamuda tasarruf genelgesi yayınlamaktan bıkmayan siyasi iktidar, bu kez 30.06.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yoluna devam etmiş,

“Fazla genelge göz çıkarmaz” anlayışıyla olsa gerek, son olarak 17.05.2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamuda tasarruf yapılacağı duyurulmuştur.

 

 

 

 

Yayınlanan tüm tasarruf genelgeleri, Orta Vadeli Programlar, merkezi bütçe yasalarında yapılacağı öne sürülen kamuda tasarrufun yirmi yıldır gerçekleştirilmemiş olması, yayınlanan son genelgenin de bir metinden öteye gidemeyeceğini göstermektedir. Bu öngörünün dayanaklarından bir diğeri de bu genelgenin üç yıllık bir döneme ilişkin düzenlemeleri içermesidir.

Birbirinin benzeri kamuda tasarruf genelgeleri ile ekonominin düzeleceği hayali kuranların, toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan ücretli, emekli, esnaf, işsiz ve öğrenci kesimi yaşamını sürdürebilmek için büyük bir mücadele vermekte olduğunu anımsamaları ve pehlivan tefrikasına dönen “kamuda tasarruf” söylemleri yerine, Anayasada yer alan “sosyal devlet” ilkesi çerçevesinde önlemleri düşünmeleri gerekmektedir.


Mehmet Bülent Deniz

Genel BaşkanEKLENME TARİHİ 19 Mayıs 2024,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close