Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL Hekimlerimize Çağrı: Reçetenize kan damlamasın

Gazze’de yaşanan soykırıma karşı CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki altıncı markayı açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “soykırıma destek veren Almanya merkezli BAYER ilaç şirketi için hekimlerimize çağrımız var” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

         -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.


CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD, ve DANONE firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

 

Gazze’deki vahşetin başladığı andan itibaren Almanya’daki şirket merkezinin dış cephesine büyük bir İsrail bayrağı asarak, insanlık dışı bu eyleme açıkça destek veren BAYER ilaç firmasının ürettiği ilaçların yer aldığı reçetelere kan damlamaktadır. Bu nedenle hekimlerimize hastalarına yazacakları reçetelerde BAYER firmasının ürettiği ilaçlar yerine, eşdeğer ilaçları yazmaları çağrısında bulunuyoruz.

                                          

Türkiye’nin güçlü ve kararlı şekilde sahip çıktığı CEPHANE BİZDEN DEĞİL dışında, doğruluğu tartışmalı boykot listelerinin dikkate alınmaması, Tüketici Birliği Federasyonu’ndan yapılacak açıklamaların izlenmesi gerektiğini kamuoyuna bir kez daha anımsatıyoruz.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 22 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close