Whatsapp
Fırsatçılık söz konusu değil


Deprem sonrası fahiş fiyat artışına ilişkin saha denetimlerinin sonucunu açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Market Endeksi Çalışma Grubu Başkanı Bingül Ceviz; “deprem nedeniyle fahiş fiyat artışı söz konusu değil” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Market Endeksi Çalışma Grubu Başkanı Bingül Ceviz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Eylül 2019’dan bu yana düzenli olarak çalışmalarını yürüten Tüketici Birliği Federasyonu Market Endeksi Çalışma Grubu, 10 kentimizde meydana gelen ve tüm ülkeyi etkileyen deprem felâketinin ardından özellikle acil ihtiyaç niteliğindeki ürünlerle ilgili “deprem fırsatçılığı” olup olmadığını tespit etmek amacıyla 8-10 Şubat 2023 tarihlerinde saha çalışması gerçekleştirmiştir.

 

Erzurum, Bolu, İstanbul, Konya, Mardin’deki ekiplerimiz, dokuz farklı zincir ve yerel markette etiket kontrolü ve fiyat değişim tarihleri tespit edilmiştir.

 

Acil ihtiyaç listesinde bulunan battaniye, bebek maması, gıda, çocuk bezi, hijyenik ped, su gibi ürünler başta olmak üzere yapılan tespitlerde;

 

1-Fahiş fiyat artışı niteliğinde bulguya rastlanılmamıştır.

2-Bazı ürünlerin rafta bulunmadıkları gözlemlenmiş ise de, bu ürünlerin yoğun talep nedeniyle tükendiği bilgisine ulaşılmıştır.

3-Çok sayıdaki satış noktasında, etiket fiyatı üzerinden indirim kampanyaları yapıldığı da gözlemlenmiştir.

 

Temel gıda, temizlik ve hijyen ürünlerinin satışında, fırsatçılık yerine ülkece ortaya konan dayanışmaya marketlerin katılması ve ortaya koydukları duyarlılık sevindiricidir.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Market Çalışma Grubu, deprem fırsatçılığı konusundaki yakın takibini sürdürecektir.

 

Bingül Ceviz

Market Endeksi Çalışma Grubu Başkanı

EKLENME TARİHİ 19 Kasım 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close