Whatsapp
CEPHANE BİZDEN DEĞİL PUMA’dan geri adım

16.12.2023

        Gazze’de yaşanan soykırıma karşı başlatılan CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotundaki PUMA firmasının İsrail ulusal takımın ile sponsorluk ilişkisini sonlandırmasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “tüketicinin tüketimden gelen gücü karşısında hiçbir firma direnemez” dedi.

 

         Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

         Gazze’de yaşanan soykırıma karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en güçlü şekilde tepki gösterilmektedir. Türkiye tüketicisi başta İsrail olmak üzere, bu soykırımı destekleyen ülkelerin marka ve ürünlerini satın almayarak, tüketici boykotu geliştirmek istemektedirler. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan birçok listedeki marka ve ürünler üzerinde yapılan araştırma ve incelemede, çoğu marka ve ürünün ABD ve İsrail ekonomilerine ait olmaları bir yana, ülkemizin ekonomisi içinde yer aldıkları, ulusal marka ve ürünler olduğu tespit edilmiştir.

 

         Tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçirilerek yapılacak boykotta;

         -Boykot edilecek marka ve ürünün milliyetinin doğru tespit edilmesi,

         -Tüketicinin o ürün yerine, ikame edebilecek başka ürün seçeneğinin olması,

         -Boykotun etkili şekilde uygulanmaya uygun olması,

       -Boykot kapsamındaki marka ve ürünün ülkemiz ekonomisi bakımından başta istihdam ve yerli sermayenin zarar görmemesi gibi çeşitli koşulların gözetilmesi gereklidir.

 

         “Türkiye’nin Vicdanı” olarak geçmiş yıllarda birçok başarılı boykot kampanyasını başarı ile yürüten Tüketici Birliği Federasyonu, bu kıstas ve koşulları gerçekleştiren marka ve ürünlerin yer aldığı tüketici boykotunu 07.11.2023 tarihinde CEPHANE BİZDEN DEĞİL ismiyle başlatmıştır.


CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotunda şimdiye dek; DURACELL, TEVA İlaç, VISA-Master CARD, DANONE, BAYER, PUMA, YDS, CocaCola ve Pepsi firmaları boykot kapsamına alınmıştır.

 

İsrail’in ulusal futbol takımı, Maccabi Heifa ve Bnei Yehuda Tel Aviv Futbol Kulüplerinin sponsoru olması nedeniyle CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotuna alınan PUMA firması, İsrail ulusal takımı ile olan sponsorluk ilişkisinin sonlandıracağı açıklaması yapmıştır.

 

Küresel bir firma olan PUMA firmasının, CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotu karşısında geri adım atarak, soykırım gerçekleştiren İsrail ulusal takımını desteklemekten geri adım atmış olması, tüketicinin gücünü açık şekilde ortaya koymaktadır. Bu nedenle PUMA firmasının, Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykot kapsamından çıkartıldığını kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Yaşanan bu gelişme, tüketici boykotuna karşı “sonuç vermeyeceği” iddiasında bulunarak, vahşete direnen dünya halklarının boykotunu kırmaya çalışan kimi çevrelerin açık bir mağlubiyetidir.

 

Dünya halklarının vahşete karşı en büyük silahı, bu vahşeti destekleyen ülkeler ve firmaların boykot edilmesi olduğu açıktır. Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen CEPHANE BİZDEN DEĞİL boykotu, sadece Türkiye’de değil, sayısız ülke tüketicileri tarafından kararlılıkla uygulanmaya devam edecektir.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

EKLENME TARİHİ 15 Aralık 2023,

Sosyal Medyada Paylaş

Tüketici Birliği Federasyonu hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close